Codeină/paracetamol

Tylenol 3, o marcă de co-codamol

Sunt disponibile șapte concentrații:

  • 8 mg de fosfat de codeină pe comprimat (de ex.g. Tylenol 1 în SUA/Canada)
  • 10 mg de fosfat de codeină pe comprimat
  • 12,8 mg de fosfat de codeină pe comprimat
  • 15 mg de fosfat de codeină pe comprimat (de ex. mărcile Tylenol 2 în SUA/Canada, Norvegia, Australia (mai multe mărci), Regatul Unit)
  • 20 mg de fosfat de codeină pe comprimat (Prontalgine în Franța, Empacod, Africa de Sud și Zimbabwe)
  • 30 mg de fosfat de codeină pe comprimat (de ex.g. Tylenol 3 în SUA/Canada, ratio-Emtec-30 sau „Emtec” în Canada, disponibil în alte părți sub formă de capsule, cum ar fi Tylex, sau sub formă de tablete/caplete, de exemplu Solpadol, Kapake, Panacod și Zapain).
  • 60 mg de fosfat de codeină pe comprimat (de exemplu, Tylenol 4 în SUA/Canada, și conțin în general de la 300 mg la 1000 mg), 1 gram de paracetamol pe comprimat.

Produsele combinate care conțin codeină sunt disponibile fără prescripție medicală în Barbados, Canada, Regatul Unit, Israel și Costa Rica.

Dintre statele membre ale Uniunii Europene (UE), 12 țări (Bulgaria, Cipru, Danemarca, Estonia, Franța, Irlanda, Letonia, Lituania, Malta, Polonia, România, Slovenia) permit vânzarea de forme farmaceutice solide de codeină fără prescripție medicală.

În Marea Britanie și Irlanda, comprimatele de 15/500 și 30/500 sunt disponibile numai pe bază de prescripție medicală, deși concentrațiile de 8/500 sunt disponibile fără prescripție medicală. În Australia, comprimatele de 30/500 sunt disponibile numai pe bază de prescripție medicală, iar cele de 10/500 și 15/500 au fost incluse în lista 3 (medicamente eliberate numai de către farmacist) până la 1 februarie 2018, după care au fost reprogramate în lista S4 (eliberate numai pe bază de prescripție medicală), împreună cu toate celelalte produse cu codeină. Instrucțiunile producătorului prevăd să nu se depășească doza recomandată de două comprimate la fiecare patru ore, cu un maxim de opt (8 × 500 mg) pe o perioadă de 24 de ore și nu mai mult de două (2 × 500 mg) în același timp. Alte medicamente care conțin paracetamol trebuie evitate, cu excepția cazului în care există indicații contrare din partea medicului prescriptor sau a farmacistului; cantitățile excesive de paracetamol pot duce la leziuni hepatice grave. Vezi toxicitatea paracetamolului.

Co-codamol este comercializat în Canada și în Statele Unite și sub denumirea generică „Atasol Codeină”. În Regatul Unit, este comercializat sub denumirile „Solpadeine Plus” și „Solpadeine Max”, precum și „Solpadol”. În Australia este comercializat sub denumirile „Panadeine”, „Panadeine Extra” și „Panadeine Forte”. În Norvegia, Co-codamol este comercializat ca „Paralgin Minor” (15/200) (nu mai este disponibil din 2015), „Paralgin Forte” (30/400), „Paralgin Major” (60/800), „Pinex Forte” (30/500) și „Pinex Major” (60/1000).

.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.