Kodein/paracetamol

Tylenol 3, značka co-codamolu

K dispozici je sedm sil:

  • 8 mg kodeinfosfátu v jedné tabletě (např.např. Tylenol 1 v USA/Kanadě)
  • 10 mg kodeinfosfátu v jedné tabletě
  • 12,8 mg kodeinfosfátu v jedné tabletě
  • 15 mg kodeinfosfátu v jedné tabletě (např. značky Tylenol 2 v USA/Kanadě, Norsku, Austrálii (více značek), Velké Británii)
  • 20 mg kodeinfosfátu v jedné tabletě (Prontalgine ve Francii, Empacod, Jižní Africe a Zimbabwe)
  • 30 mg kodeinfosfátu v jedné tabletě (např.Tylenol 3 v USA/Kanadě, ratio-Emtec-30 nebo „Emtec“ v Kanadě, jinde dostupné v kapslích, jako je Tylex, nebo v tabletách/kapslích, např. Solpadol, Kapake, Panacod a Zapain).
  • 60 mg kodeinfosfátu v jedné tabletě (např. přípravek Tylenol 4 v USA/Kanadě a obecně obsahuje 300 mg až 1000 mg), 1 gram paracetamolu v jedné tabletě.

Kombinované přípravky obsahující kodein jsou volně prodejné na Barbadosu, v Kanadě, Velké Británii, Izraeli a Kostarice.

Z členských států Evropské unie (EU) povoluje prodej volně prodejných pevných lékových forem kodeinu 12 zemí (Bulharsko, Kypr, Dánsko, Estonsko, Francie, Irsko, Litva, Lotyšsko, Malta, Polsko, Rumunsko, Slovinsko).

Ve Velké Británii a Irsku jsou tablety 15/500 a 30/500 dostupné pouze na lékařský předpis, ačkoli síly 8/500 jsou dostupné bez předpisu. V Austrálii jsou tablety 30/500 dostupné pouze na lékařský předpis a tablety 10/500 a 15/500 byly až do 1. února 2018 zařazeny do seznamu 3 (lék pouze pro lékárníky), poté byly spolu se všemi ostatními kodeinovými přípravky přeřazeny do seznamu S4 (pouze na lékařský předpis). V pokynech výrobce je uvedeno, aby nebylo překročeno doporučené dávkování dvě tablety každé čtyři hodiny s maximálním počtem osm (8 × 500 mg) během 24 hodin a ne více než dvě (2 × 500 mg) najednou. Pokud lékař nebo lékárník neurčí jinak, je třeba se vyhnout užívání jiných léků obsahujících paracetamol; nadměrné množství paracetamolu může vést k závažnému poškození jater. Viz toxicita paracetamolu.

Kodamol se v Kanadě a USA prodává také pod generickým názvem „Atasol Codeine“. Ve Velké Británii se prodává pod názvy „Solpadeine Plus“ a „Solpadeine Max“ a také jako „Solpadol“. V Austrálii se prodává pod názvy „Panadeine“, „Panadeine Extra“ a „Panadeine Forte“. V Norsku se co-codamol prodává jako „Paralgin Minor“ (15/200) (od roku 2015 není k dispozici), „Paralgin Forte“ (30/400), „Paralgin Major“ (60/800), „Pinex Forte“ (30/500) a „Pinex Major“ (60/1000).

.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.